Za nami październikowe spotkania grup kadry pedagogicznej Dobrej Edukacji. Pod opieką Moderatorek i Moderatorów grup DOBRZY-FUNDAMENT, DOBRZY-MENTORZY + AKTYWNI, TWÓRCZY + OTWARCI, KRYTYCZNI + ROZUMNI + LOGICZNI dyskutowaliśmy, uczyliśmy się i planowaliśmy wspólne działania.
Wnioski z naszych spotkań zamieszczane są na Forum kadry Dobrej Edukacji. Poczytajcie, jak dla wszystkich uczestników podsumowują te spotkania Moderatorzy i Moderatorki :
W tamtym tygodniu spotkaliśmy się w Bloku DOBRZY-Mentorzy + AKTYWNI. Dziękujemy serdecznie wszystkim obecnym za wspólną rozmowę, za Waszą aktywność oraz pomysły na rozwój tegorocznej współpracy, a także pokazanie jak zeszłoroczny projekt “DBAJ o DOBRY StaN” fajnie wpłynął na zacieśnienie relacji międzyszkolnych, a także samych uczestników – WOLONTARIUSZY projektu.
My z Jabłonną już nawet skrzętnie z tej zbudowanej więzi skorzystaliśmy i wracamy właśnie z wycieczki, gdzie odwiedziliśmy ADE Jarocin i Szkołę na Wyspie w Poznaniu – za co jesteśmy bardzo wdzięczni 🙂
W pierwszej części spotkania bloku omówiliśmy realizację ustalonych na początku roku szkolnego pomysłów na współpracę. Rozmawialiśmy o stworzonej liście specjalistów, którą możemy wykorzystać do nawiązywania kontaktów międzyszkolnych i czerpania ze swojej wiedzy i umiejętności. Jesteśmy w trakcie umawiania i organizacji szkoleń z INTERWENCJI KRYZYSOWEJ oraz szkolenia z TRENEREM PERSONALNYM. W najbliższym czasie rozpoczniemy pracę nad ewaluacją ogólnego PRZEWODNIKA PRACY MENTORA.
W czasie ferii będziemy planować wizyty studyjne. Padł również bardzo ciekawy pomysł zorganizowania wydarzenia sportowo/ekologicznego, w którym złączylibyśmy się we wspólnym działaniu i pozbieralibyśmy razem kilometry wykorzystując do tego ekologiczne środki transportu na TYDZIEŃ ZIEMI. Chcemy w ten pomysł wejść i szczegółową informację przygotujemy z planem działania! 🙂
W drugiej części spotkania podzieliliśmy się natomiast dobrymi praktykami i trudnościami w zakresie wdrożenia Standardów Ochrony Małoletnich. Z naszej rozmowy wynika, że stworzony i udostępniony przez Instytut dokument jest dużym wsparciem do realizacji w szkołach polityki ochrony małoletnich.
Tyle od nas na dzisiaj!
Pozdrawiamy serdecznie,
Łukasz i Weronika
Na spotkaniu grupy Twórczy + Otwarci SP omówiliśmy sprawy bieżące oraz określiliśmy następujące potrzeby:
1. Utrzymanie chatu Google jako alternatywnego kanału do szybkiej komunikacji pomiędzy członkami bloku Twórczy i Otwarci.
2. Aktualizacja danych członków bloku Twórczy i Otwarci, stworzenie nowej tabelki z adresami email oraz nazwami szkół.
3. Stworzenie dysku współdzielonego, który posłuży do wymiany pomysłów i inspiracji na lekcje.
4. Zorganizowanie corocznej wymiany kartek bożonarodzeniowych w języku angielskim pomiędzy uczniami z różnych szkół Dobrej Edukacji.
4. Zorganizowanie wizyt studyjnych w ADE Jabłonna w trakcie ferii zimowych w celu podzielenia się pomysłami na prowadzenie lekcji języka angielskiego.
Po spotkaniu odbyło się szkolenie z p. Katarzyną Drabarek „Dołącz do eTwinning”.
Kolejne spotkanie bloku: 11.03.2025 g. 18:00
Pozdrawiamy
Dagmara Widanow-Murawska
Ania Adamus
Czas na podsumowanie dzisiejszego spotkania bloków: KRYTYCZNI + ROZUMNI + LOGICZNI SP.
Na spotkaniu omówiliśmy zrealizowane inicjatywy oraz planowane wydarzenia na nadchodzące miesiące tj.:
Wyjazd matematyków na konferencję w lutym 2025 – Przedyskutowaliśmy plany związane z udziałem przynajmniej jednego przedstawiciela naszej szkoły, działającej zgodnie ze Standardami Dobrej Edukacji. Chcemy w ten sposób wzmocnić nasze kompetencje oraz się zintegrować. Grupą chętnych Logicznych SP będzie koordynować Lidia z ADE Jabłonna.
Igrzyska Wolności 2024 – Przedstawiciele grupy Krytycznych podzielili się informacją, że planowany wyjazd na konferencję we wrześniu nie doszedł do skutku.
W najbliższym czasie Krytyczni planują się zająć tematem mediów, w tym manipulacją i cenzurą w XXI wieku. Formuła realizacji tych zagadnień w naszych szkołach będzie jeszcze ustalana w najbliższym czasie. Pracę nad tym będzie koordynować Bartek z ADE Pruszcz Gdański.
Konferencja Dobrej Edukacji w marcu 2025 – Rozmawialiśmy także o organizacji Konferencji Dobrej Edukacji (już VIII edycji) w Pruszczu Gdańskim we współpracy z ADE Gdańsk. Wydarzenie będzie skierowane do uczniów od piątej klasy szkoły podstawowej oraz szkół średnich. Chcemy poruszyć takie tematy jak: czy warto się uczyć, jaki jest sens nauki oraz czym są informacja i wiedza. Panele dyskusyjne oraz wystąpienia prelegentów będą tak ułożone aby skorzystali zarówno młodsi jak i starsi uczestnicy. Pracę nad tym będę koordynować ja – Alina z ADE Pruszcz Gdański.
Tydzień Mózgu 2025 – Sugerowaliśmy możliwość powiązania marcowej konferencji z Tygodniem Mózgu, który będzie mieć miejsce w dniach od 10 do 16 marca 2025.
Cele edukacyjne bloków przedmiotowych – Przypomnieliśmy o celach edukacyjnych opracowanych latem. Stanowią one dla nas pomoc przy tworzeniu rocznych list umiejętności oraz realizacji zajęć.
Dziękuję za spotkanie
Dobrego wieczoru!
Alina
Jesteśmy po spotkaniu Bloku Dobrzy LT – dziękujemy wszystkim obecnym na spotkaniu. Udało nam się w czasie spotkania porozmawiać nieco na temat narzędzi i metodologii pracy mentorsko-doradczej na poziomie liceum i technikum. Pojawiło się sporo inspiracji i kierunków, w jakich chcemy się rozwijać w tym roku szkolnym.
Udało nam się też podjąć wstępną decyzję co do tematyki szkolenia, do którego chcemy zaprosić mentorów w tym roku szkolnym. Temat szkolenia to “Narzędzia coachingu kariery w pracy mentora/mentorki”. Jesteśmy w trakcie ustaleń dotyczących formy, czasu i terminu szkolenia. Założeniem jest, by było to szkolenie stacjonarne i całodniowe, ponieważ to da nam możliwość realnego przećwiczenia narzędzi w praktyce, scenkach. Po długim weekendzie wypuścimy z Gosią Gościmińską do Was ankietę z propozycjami terminów i lokalizacji szkolenia – będziemy wdzięczne za feedback co do Waszej chęci udziału w takim szkoleniu. Liczymy na to, że pozwoli nam o to wzbogacić naszą pracę mentorską o ciekawe narzędzia.
Pozdrawiamy serdecznie,
Gosia Gościmińska i Marta Nowakowska
Kochani bardzo Wam dziękujemy za wczorajsze spotkanie FUNDAMENTU.
Miałyśmy możliwość porozmawiać z p. Sabiną Piłat – nauczycielką, edukatorką i autorką podręczników do edukacji wczesnoszkolnej, twórczynią bloga “Nauka w plecaku”.
Było inspirująco, merytorycznie i “tłumnie”. Cieszymy się z tak licznej frekwencji. Mamy nadzieję, że kolejne spotkanie, które przypada 24 marca o godzinie 18:00 będzie cieszyć się takim samym albo jeszcze większym powiedzeniem. Czeka nas wykład z p. Karoliną Dyrdą – psycholożką i psychoterapeutką poznawczo – behawioralna.
Kasia i Kaja